Zblizenia

WYSTAWA

Zbliżenia

09.-17.09.2022

wernisaż wystawy: 09.09.2022 / 18.00
Piotrkowska 147

WSTĘP WOLNY

kurator: Artur Chrzanowski 

Tytułowe „zbliżenia” określają poszczególne historie indywidualnych doświadczeń zaproszonych artystek i artystów w kontaktach z faktyczną i codzienną wielokulturowością Łodzi. 

Autorzy i autorki, których prace zobaczymy na wystawie, to osoby związane z Łodzią – stąd się wywodzące, tutaj pracujące i stąd czerpiące inspirację w swojej twórczości. W wielu przypadkach do wspólnego tworzenia zaangażowani zostali konkretni ludzie – przedstawiciele licznych nacji, pochodzących z różnych stron świata. Założeniem takiej współpracy jest twórcze zbliżenie twórców i twórczyń reprezentujących różne narodowości, grupy etniczne, środowiska, kręgi i pokolenia, mieszkających w Łodzi – państwowców i bezpaństwowców, emigrantów, gości, przybyszów. 

Na wystawę złoży się kilkanaście prezentacji, z których każda stanowi odrębną opowieść o teraźniejszości Łodzi jako wspólnego miasta-świata z perspektywy dzisiejszego mieszanego, globalnego społeczeństwa. Prezentowane prace będą wykorzystywać rozmaite media i środki artystycznego wyrazu takie jak malarstwo, rysunek, rzeźbę, kostium, obiekty biżuteryjne, filmy wideo i animację, ilustrację, fotografię, projekty intermedialne oraz tkaninę i działania site-specific. Poszczególne realizacje stworzą spójną i zróżnicowaną ekspozycję; do każdej części wystawy zostanie dołączony opis kuratorski, wyjaśniający założenia koncepcyjne wystawianych prac.

Wystawa odbędzie się w zaadaptowanej przestrzeni jednego z łódzkich obiektów architektonicznych w centrum miasta – kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 147.


Czas: 9-17 września 2022, 16.00-19.00
Wernisaż: 9 września 2022, 18.00 
Miejsce: kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 147

Artystki i artyści: 

Agnieszka Chojnacka, Bronka Nowicka, Mateusz Bidziński, Izumi Yoshida, Zbigniew Olszyna, Sergiusz Kuchczyński, Paweł Szlotawa, Dominika Krogulska-Czekalska, Wojciech Pawliczuk,  Aleksandra Gieraga, Tomasz Matuszak, Marina Naumchuk, Allan Dransfield, Marta Krześlak, Andrzej Chętko, Maria Lasmakova, TOPE&Gu-Tang Clan, Tomasz Kwiatkowski, Artur Chrzanowski 

ORGANIZATORZY

fl
CD_logo-1

GŁÓWNI PARTNERZY

Lodz_kreuje

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

NIMiT_logo

PATRONATY HONOROWE

pntitled-1
WL_logo
grzegUntitled-1
Logo-DB-PL_BW

PARTNERZY

Veolia_logo
manuUntitled-1
fundUntitled-1
Taube-Philantropies_logo
TN_logo
aUntitled-1
ochUntitled-1
TFG_logo
fab-Untitled-1
Luteranie_logo_poziom
TME_Polowka
F_W_1

PATRONATY MEDIALNE 

wpUntitled-1
kulUntitled-1
eteatr-nowe-logo-jpg
kalUntitled-1
lodz_kreatywnie_pakiet_logo-09

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.

 

View