MUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKAMUZYKA
FL4KDakhDaughtersProfile

KONCERTY 4 KULTUR

MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI

Koncert wokalno-organowy Jakuba Stefka i chóru VRC 

12 września 2023 wtorek / godz. 19.00

Wstęp wolny

Jakub Stefek - organy / Joanna Maluga - dyrygent / Piotr Czechowicz - kantor / chór VRC / Daniel Grzywczak - djembe

Koncert „Muzyka Nowej Synagogi” będzie pierwszym od czasów wojny wykonaniem utworów zebranych w antologii Gerszona Efrosa – kantora, kompozytora i badacza, który na przełomie XIX i XX wieku żył w Polsce, Palestynie i USA. To muzyczne opracowania modlitw na solistów, chór i organy, które niegdyś w synagogach reformowanych w wielu miastach wzmagały religijne skupienie wyznawców judaizmu i wprawiały w zachwyt innowierców, z ciekawością odwiedzających ówczesne bożnice. Dzieła zostaną zaprezentowane przez nagradzanego wielokrotnie Jakuba Stefka, niezwykłego organistę, dra sztuki i ekonomii oraz znanego z działań performatywnych chóru VRC pod batutą Joanny Malugi.

Jakub Stefek to wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie stale współpracujący m.in. z Gminą Żydowską w Berlinie jako organista Synagogi Pestalozzistrasse – jedynej bożnicy w Niemczech, która do dzisiaj kontynuuje XIX-wieczne tradycje muzyczne judaizmu reformowanego. To właśnie dzięki jego pracy pierwszy raz od czasów wojny zabrzmiały w Polsce dzieła organowe wielu żydowskich kompozytorów. Nowe utwory inspirowane tą tradycją dedykowali mu: Dariusz Przybylski, Adam Porębski, Ignacy Zalewski i Anna Huszcza. W 2021 roku Uniwersytet w Poczdamie wydał jego płytę „Arno Nadel – Schire Simroh” z kantorem Isidoro Abramowiczem i chórem Synagogi Pestalozzistrasse w Berlinie. W 2023 roku nakładem wydawnictwa DUX ukazała się płyta „Jakub Weiss – Pslams and Hyms" ponownie z Abramowiczem oraz Barbarą Halec i Chórem Kameralnym Akademii Sztuki w Szczecinie.

Chór VRC występował m.in. podczas Festiwalu Warszawska Jesień, Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie oraz Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie. Współpracował m.in. z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Muzeum Narodowym w Warszawie. Od 2018 roku jest chórem rezydentem Domu Kultury Kadr w Warszawie.

Koncert przygotowany w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest częścią projektu „Muzyczny Świat Gerszona Efrosa” mającego na celu wskrzeszenie muzyki żydowskiej najsłynniejszych przedwojennych polskich kantorów i kompozytorów. Większość stanowią utwory, które przetrwały do naszych czasów tylko dlatego, że znalazły się właśnie w zbiorze kompozytora i kantora Gerszona Efrosa, wykształconego pod opieką Abrahama Zevi Idelsohna – pierwszego i najważniejszego badacza żydowskiej muzyki liturgicznej w historii, od którego ten pierwszy przejął idealistyczne poczucie misji znalezienia i zdefiniowania najczystszej i najbardziej prawdziwej muzyki kantoralnej i synagogalnej.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że muzyka dawnych synagog reformowanych nie była w Łodzi dotychczas wykonywana, a utwory Gerszona Efrosa mają szansę zabrzmieć po raz pierwszy w Polsce od czasów wojny. To szczególne wydarzenie, przygotowane we współpracy z artystami z Polski i Niemiec stanie się wyjątkową okazją do przypomnienia roli i znaczenia Łodzi, zarówno w XIX i XX wieku, jak i obecnie. 

Dr hab. JOANNA MALUGA, prof. AM - chórmistrz, dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Absolwentka dyrygentury chóralnej na UMFC w Warszawie, studia dyrygenckie kontynuowała w Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie w Instytucie Pedagogiczno-Muzycznym Zoltána Kodálya. Ukończyła Podyplomowe Studia Emisji Głosu, następnie Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Podyplomowe Studium Wychowania Muzycznego Carla Orffa na
Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Umiejętności dyrygenckie doskonaliła w klasach mistrzowskich: prof. Ragnara Rasmussena (Norwegia), prof. Petera Erdeia (Węgry), prof. Johannesa Prinza (Austria). Stypendystka International Kodály Society, Hungarian Scholarship Board oraz dwukrotnie Foundation for the Kodály Institute. Wraz z zespołami, które prowadzi, zdobyła wiele nagród na najważniejszych konkursach chóralnych w kraju. Dokonała szeregu prawykonań współczesnych utworów na chór biorąc udział w takich festiwalach jak Warszawska Jesień, KODY czy Nowe Epifanie, współpracując z takimi kompozytorami jak: Miłosz Bembinow, Eunho Chang, Aleksandra Gryka, Andrzej Karałow, Jan Krutul, Adam Sławiński, Artur Słotwiński, Kamil Staszowski, Piotr Tabakiernik czy Ignacy Zalewski. Jako dyrygent współpracowała z Chórem kameralnym Vox
animae (Chorwacja), APZ Tone Tomšič Univerze v Ljubljan (Słowenia), Coro da Camera di Varese (Włochy), Chórem Mieszanym Akademii Muzycznej im. F. Liszta (Węgry), Chórem Mieszanym Instytutu Zoltána Kodálya (Węgry), Chórem Vox Gaudii, Chórem Dziecięcym Parafii Ewangelicko- Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie oraz Chórem Kameralnym SGGW. Założycielka i dyrygent Chóru VRC. Prowadzi stałą współpracę z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie w zakresie propagowania koncepcji wychowania muzycznego Zoltána Kodálya.

Projekt ten został częściowo sfinansowany ze środków Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Poglądy i opinie wyrażone w niniejszym dokumencie powinny być rozumiane wyłącznie jako poglądy autorów.

xfl_0012_Layer-13

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

mkid
taniec

GŁÓWNI PARTNERZY

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi:

xfl_0021_Layer-4
xfl_0020_Layer-5

ORGANIZATOR

xfl_0023_Layer-2-2
xfl_0022_Layer-3

PATRONAT HONOROWY

xfl_0019_Layer-6
xfl_0017_Layer-8
xfl_0018_Layer-7

PARTNERZY

xfl_0015_Layer-10
xfl_0001_Layer-24
tube
manu
xfl_0005_Layer-20
fujixxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
xfl_0013_Layer-12
xfl_0011_Layer-14
xfl_0010_Layer-15
p29
xfl_0014_Layer-11
xfl_0007_Layer-18
gminaxxfl_0006_Layer-19.png.pagespeed.ic_.-krkCTTkqO
xfl_0009_Layer-16
usaxxfl_0012_Layer-13.png.pagespeed.ic_.caD9VTi0DX
xfl_0008_Layer-17
xfl_0004_Layer-21
betxxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
uff
xfl_0003_Layer-22
xfl_0002_Layer-23
atlas
kwela-1
fort
domli
xfl_0000_Layer-25
eurdni
Print
offf
instytyt
zsz
lodz
partn
aej

PATRONI MEDIALNI

wp
tok
wyb
kalej
eter

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.