JEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCEJEDYNY KONCERT W POLSCE

Gwiazda festiwalu

Moka Efti
Orchestra
feat. Severija

MokaEftiOrchestra1©JoachimGern

16 września 2023 (sobota) / Godz. 19.00

Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29

Co łączy Łódź, kultowe zespoły Jazzanova i Meute, legendarne duo downtempo dZihan&Kamien oraz niezwykły serial „Babilon Berlin” w reżyserii Toma Tykwera? Znamy odpowiedź!

16 września na scenie klubu muzycznego Wytwórnia, wystąpi legendarna Moka Efti Orchestra! Kilkunastoosobowy Big Band da w Polsce jedyny występ, który odbędzie się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Zespół jest doskonale znany fanom kultowego serialu „Babylon Berlin”, który wyreżyserował jeden z najlepszych twórców europejskiego kina, wielokrotnie nagradzany Tom Tykwer.

Zespół został stworzony przez kompozytora Nikko Weidemanna, kompozytora Mario Kamiena oraz saksofonistę i aranżera Sebastiana Borkowskiego na potrzeby filmu, który przenosi widzów do Moka Efti - rekonstrukcji słynnego berlińskiego klubu sprzed II wojny światowej, w którym toczyło się nocne życie miasta, dalekie od brunatnego nacjonalizmu.

– W serialu „Babilon Berlin”, którego akcja rozgrywa się na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku, stolica Niemiec jest miastem gigantycznych różnic społecznych, konfliktów politycznych, rewolucyjnych nastrojów i nadciągającego widma hitlerowskiej apokalipsy – tłumaczy Marcin Tercjak, dziennikarz muzyczny i jeden z członków zespołu programowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. – Jednocześnie jest źródłem nowoczesnych trendów w sztuce, kwitnącej kinematografii, awangardowych eksperymentów, a także europejskim centrum nocnego życia i wszelkich rozrywek. Klub Moka Efti to jedno z kluczowych miejsc w serialu, które przyciąga różnorodne grono gości – od arystokratów, bogatych przemysłowców, artystów, po zwykłych obywateli pragnących oderwać się od rzeczywistości i cieszyć nocnym życiem. To miejsce, w którym spotykają się różne kultury, klasy społeczne i ideologie. Muzyka i taniec pełnią tam rolę łącznika, a jednocześnie uwypuklają napięcia i konflikty.

Tworzenie muzyki, która oddawałaby różnorodny klimat Berlina lat przedwojennych nie było proste. 

- Od samego początku serii, kompozytorzy i aranżerzy mieli za zadanie skupić się na muzycznym określeniu żywych emocji współczesności i nie martwić się o osiągnięcie historycznej dokładności. Było to ambitne zadanie dla najbardziej ambitnego serialu w historii niemieckiego kina – wyjaśniają członkowie zespołu.

Plan wypalił w stu procentach. Wesoły ragtime, pulsujący szaleństwem swing i Charleston Big Band, przeplatane sentymentalnymi pieśniami, bluesowymi improwizacjami i klezmerskimi przygrywkami tworzą arabeskę emocji, która zamiast stanowić tło, staje się jednym z bohaterów filmu Tykwera.

 

MokaEftiOrchestra©JoachimGern_4409c
MokaEftiOrchestra©JoachimGern_4385c

„Tworzenie muzyki, która oddawałaby różnorodny klimat Berlina lat przedwojennych nie było proste.”

MokaEftiOrchestra©JoachimGern_4488-1

Podczas występu, zespołowi towarzyszyć będzie wokalistka Severia, której kreacja została zainspirowana ówczesnymi gwiazdami sceny niemieckiej, takimi jak Marlene Dietrich czy Anita Berber.

Twórcy Moka Efti Orchestra to weterani sceny muzycznej. Weidemann od dziesięcioleci jest zakorzeniony w międzynarodowej muzycznej subkulturze. Występował z Frankiem Zappą w wieku zaledwie 17 lat, później pracował z kultową formacją Einsturzende Neubauten, Neną i Nickiem Cavem. Od 2016 roku kieruje projektem Moka Efti Orchestra. Mario Kamien, to połowa znanego na scenie downtempo końca lat 90. duetu dZihan&Kamien, który nagrał m.in. muzykę do kultowego obrazu „Arizona Dream” Emira Kusturicy. Sebastian Borkowski to utalentowany saksofonista i flecista, koncertujący na całym świecie z Jazzanovą i ulicznym zespołem MEUTE.

Ogromny, międzynarodowy sukces serialu „Babilon Berlin” sprawił, że Moka Efti Orchestra stała się pełnoprawnym zespołem, który zaczął koncertować i występować w całej Europie. Korzystając z momentu popularności, orkiestra wydała debiutancki album „Erstausgabe" w 2020 roku, a teraz prezentuje drugi album „Telegramm".

- Filmowa fikcja stała się rzeczywistością. W historii kina mamy kilka przykładów zespołów, które powstały na kartach scenariusza, by po sukcesie filmu, rozpocząć koncertową działalność – Blues Brothers, The Commitments i ...Moka Efti Orchestra, która podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur zabierze nas do Berlina lat 30. XX wieku – wyjaśnia Marcin Tercjak. - Festiwal Łódź Czterech Kultur to czas i miejsce na świętowanie różnorodności, poszukiwanie inspiracji i nawiązywanie relacji poprzez sztukę. Moka Efti Orchestra, zainspirowani skomplikowaną historią Berlina przypomną, jak ważne jest pielęgnowanie kultury nawet w najtrudniejszych czasach.

Po koncercie zapraszamy na taneczne afterparty przy dźwiękach rodem z Klubu Moka Efti.

Image not found

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

mkid
taniec

GŁÓWNI PARTNERZY

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi:

xfl_0021_Layer-4
xfl_0020_Layer-5

ORGANIZATOR

xfl_0023_Layer-2-2
xfl_0022_Layer-3

PATRONAT HONOROWY

xfl_0019_Layer-6
xfl_0017_Layer-8
xfl_0018_Layer-7

PARTNERZY

xfl_0015_Layer-10
xfl_0001_Layer-24
tube
manu
xfl_0005_Layer-20
fujixxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
xfl_0013_Layer-12
xfl_0011_Layer-14
xfl_0010_Layer-15
p29
xfl_0014_Layer-11
xfl_0007_Layer-18
gminaxxfl_0006_Layer-19.png.pagespeed.ic_.-krkCTTkqO
xfl_0009_Layer-16
usaxxfl_0012_Layer-13.png.pagespeed.ic_.caD9VTi0DX
xfl_0008_Layer-17
xfl_0004_Layer-21
betxxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
uff
xfl_0003_Layer-22
xfl_0002_Layer-23
atlas
kwela-1
fort
domli
xfl_0000_Layer-25
eurdni
Print
offf
instytyt
zsz
lodz
partn
aej

PATRONI MEDIALNI

wp
tok
wyb
kalej
eter

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.