SPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIA

PANEL DYSKUSYJNY TOWARZYSZĄCY KONCERTOM 4 KULTUR

MIT 4 KULTUR A WSPÓŁCZESNOŚĆ

rozmowa na Igrzyskach Wolności / prowadzenie: Izabella Adamczewska-Baranowska, goście: Agata Siwiak, Joanna Podolska-Płocka, Jarosław Suchan, Jerzy Jarniewicz

17 września 2023 (niedziela), godz. 13.45

Opis wydarzenia
Godzinę spotkania podamy wkrótce.

Łódź stała się „miastem czterech kultur" po 1989 roku, kiedy budowano nową „markę" miasta. Tę narrację założycielską podtrzymuje dziś Festiwal Łódź Czterech Kultur. 
 
Czy można było mówić o  koegzystencji i współpracy w Łodzi przemysłowej Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan? A dzisiaj? „Wynajdywanie wielokulturowości" to dobry sposób na poszukiwanie dofinansowań unijnych. Korzystają z niego Warszawa, Lublin, Wrocław, Gdańsk, Poznań. A przecież należałoby raczej mówić o transkulturowości, skoro cała Polska jest „kebabistanem". Kosmopolityzm - taka była idea artystycznej awangardy, na której opiera się druga wielka narracja miasta. 
 
Rezygnując z szefowania Festiwalowi Łódź Czterech Kultur, Zbigniew Brzoza mówił, że „Łódź jest jak Chiny. Tu wszystko jest imitacją: renesansu florenckiego, baroku. To miasto wstydzi się swojej tożsamości".
 
Czy tak jest? O tym, ile kultury jest w Łodzi i czy to „ziemia obiecana", porozmawiają: Joanna Podolska-Płocka – dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (organizatora Festiwalu Łódź Czterech Kultur), Jarosław Suchan – wieloletni dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Jerzy Jarniewicz – poeta i tłumacz oraz Agata Siwiak – kuratorka i producentka projektów teatralnych, w latach 2009-2010 dyrektorka artystyczna (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Spotkanie poprowadzi – Izabella Adamczewska-Baranowska.
 
Spotkanie jest organizowane we współpracy z Igrzyskami Wolności.
xfl_0000_Layer-25
iza

Izabella Adamczewska-Baranowska

literaturoznawczyni, adiunktka w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ. Dziennikarka łódzkiego oddziały „Gazety Wyborczej".

podolska

Joanna Podolska-Płocka

ukończyła polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim i przez 18 lat pracowała w „Gazecie Wyborczej". Uwielbiała tę pracę, bo o dziennikarstwie marzyła od dziecka. Z czasem zaczęła pisać o historii Łodzi, a obok artykułów - publikować książki. Do pierwszych należał przewodnik po cmentarzu żydowskim w Łodzi. Stopniowo poznawała zakamarki wielokulturowej Łodzi, zapomniane i nieznane historie ciekawych ludzi i miejsc, w końcu dzieje getta. Zaczęła uczyć się hebrajskiego i jidysz, a studentów Uniwersytetu Łódzkiego  – warsztatu dziennikarskiego, a z czasem twórczego pisania. W 2011 roku dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

such

Jarosław Suchan

historyk sztuki, krytyk, kurator, w latach 2006-2022 dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. Kurator wielu wystaw prezentowanych m. in. w Centre Pompidou w Paryżu, Museo Reina Sofia w Madrycie, Fundação Serralves w Porto, Gemeentemuseum w Hadze. Autor tekstów poświęconych awangardzie, modernizmowi, sztuce współczesnej i muzeologii. Redaktor wydawnictw o twórczości Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Kantora, polsko-żydowskiej awangardzie i awangardowym muzealnictwie.

siwka

Agata Siwiak

kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych, artywistka, doktora nauk humanistycznych, badaczka kultury i wykładowczyni akademicka (UAM). Tworzy interdyscyplinarne projekty artystyczno-społeczne, które wyrastają z głębokiej wiary w to, że kulturowa różnorodności i praktyki artystyczne mają ocalającą moc i są niezbędne do budowania empatycznych i opartych na szacunku wspólnot. Obecnie Siwiak jest związana z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, gdzie realizuje autorski program dla młodzieży i z młodzieżą oraz współpracuje jako kuratorka z ukraińskim teatrem feministycznym Bliadski Circus Queebaret, który ma swoją siedzibę w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W latach 2009-2010 była dyrektorką artystyczną (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

jerzy

Jerzy Jarniewicz

2022 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za tom poezji „Mondo cane". Inne jego ważne tomy poetyckie to m.in.: „Puste noce” (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius), „Oranżada”, „Makijaż” czy „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną”.
Jerzy Jarniewiecz jest nie tylko poetą, ale także filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, krytykiem literacki i tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Craiga Raine’a) oraz wykładowcą literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim.
Głównymi obszarami jego zainteresowań naukowych są m.in. współczesna poezja brytyjska i irlandzka, przekład literacki i kontrkultura lat 60.  Za zasługi dla kultury odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

mkid
taniec

GŁÓWNI PARTNERZY

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi:

xfl_0021_Layer-4
xfl_0020_Layer-5

ORGANIZATOR

xfl_0023_Layer-2-2
xfl_0022_Layer-3

PATRONAT HONOROWY

xfl_0019_Layer-6
xfl_0017_Layer-8
xfl_0018_Layer-7

PARTNERZY

xfl_0015_Layer-10
xfl_0001_Layer-24
tube
manu
xfl_0005_Layer-20
fujixxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
xfl_0013_Layer-12
xfl_0011_Layer-14
xfl_0010_Layer-15
p29
xfl_0014_Layer-11
xfl_0007_Layer-18
gminaxxfl_0006_Layer-19.png.pagespeed.ic_.-krkCTTkqO
xfl_0009_Layer-16
usaxxfl_0012_Layer-13.png.pagespeed.ic_.caD9VTi0DX
xfl_0008_Layer-17
xfl_0004_Layer-21
betxxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
uff
xfl_0003_Layer-22
xfl_0002_Layer-23
atlas
kwela-1
fort
domli
xfl_0000_Layer-25
eurdni
Print
offf
instytyt
zsz
lodz
partn
aej

PATRONI MEDIALNI

wp
tok
wyb
kalej
eter

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.