SPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIASPOTKANIA

PANEL DYSKUSYJNY TOWARZYSZĄCY KONCERTOM 4 KULTUR

DUCHOWOŚĆ JAKO PRAKTYKA NADZIEI

prowadzenie Agata Siwiak, goście: Miriam Synger, Agnieszka Cytacka, Paweł Dobrowolski, ks. Michał Makula / tłumaczenie na Polski Język Migowy

8 września 2023 (piątek), godz. 17.00

Wstęp wolny

Opis wydarzenia
Ostatnie lata – naznaczone pandemią, wojną, kryzysem humanitarnym, ekologicznym i ekonomicznym – sprawiły, że szczególnie mocno pragniemy poczucia bezpieczeństwa, sensu, akceptacji i przynależności. Coraz częściej wspominamy o potrzebie tzw. „bezpiecznych przestrzeni”. Poszukujemy realnych i metaforycznych miejsc, w których będziemy mogły i mogli znaleźć ukojenie, być w pełnej empatii wspólnocie (ludzkiej i nie-ludzkiej) i poczuć łączność z tym, co odczuwamy i przeżywamy, a czego często nie możemy objąć logiką. 
 
Pragniemy nadziei – wiary w to, że lepszy, bardziej etyczny świat jest możliwy, a my możemy go współtworzyć.
 
Czy praktyki duchowe – religijne i świeckie – mogą nas w tym wesprzeć?
Czy w XXI wieku wciąż posiadają ocalającą moc?
Wreszcie – czy mogą obudzić w nas motywację do działania i pobudzić nasz twórczy potencjał?
 
W rozmowie, którą poprowadzi Agata Siwiak, udział wezmą: Agnieszka Cytacka – kulturoznawczyni, fotografka, praktyczka Movement Medicine; Paweł Dobrowolski – teatrolog, katolik, aktywista ruchu LGBTQ; Miriam Sygner – socjolożka, ortodoksyjna Żydówka i feministka oraz Michał Makula – luteranin, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Łodzi. 
5-ANKE-SCHoN-POLAND-3

Agata Siwiak

kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych, artywistka, doktora nauk humanistycznych, badaczka kultury i wykładowczyni akademicka (UAM). Tworzy interdyscyplinarne projekty artystyczno-społeczne, które wyrastają z głębokiej wiary w to, że kulturowa różnorodności i praktyki artystyczne mają ocalającą moc i są niezbędne do budowania empatycznych i opartych na szacunku wspólnot. Obecnie Siwiak jest związana z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, gdzie realizuje autorski program dla młodzieży i z młodzieżą oraz współpracuje jako kuratorka z ukraińskim teatrem feministycznym Bliadski Circus Queebaret, który ma swoją siedzibę w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. 
 W latach 2009-2010 była dyrektorką artystyczną (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

2-duchowosc

Miriam Synger

na co dzień zajmuje się edukacją – w mediach społecznościowych na profilu @jestem_zydowska, poprzez wykłady, spotkania i warsztaty dla każdej grupy wiekowej. Mówi o tym, że słowo Żyd nie jest obelgą, że religia nie musi kłócić się z feminizmem, że żadna kobieta nie ma obowiązku rodzić dzieci, że ma prawo zakrywać głowę i nikomu tym krzywdy nie robi, że brak choinki w domu w grudniu nie sprawia, że rodzina cierpi. I jeszcze o wielu innych rzeczach.
Niedawno dołączyła do kilkupokoleniowego grona pisarek w jej familii, gdyż ukazała się jej pierwsza książka pt. „Jestem Żydówką” (Wydawnictwo Znak). Opowiada w niej o swoim życiu w wielodzietnej żydowskiej rodzinie w Polsce. Przy okazji próbuje wytłumaczyć, czym jest judaizm i jaka jest kultura żydowska.

1-duchowosc

Paweł Dobrowolski 

pracował w stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg (TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Wielki Opera Narodowa). Współtworzył kampanię społeczną „Przekażmy sobie znak pokoju". Studiował wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Podyplomowych Studiach Menedżerów Kultury w SGH. Dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie od 2015 r. W latach 2021-2022 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Od 1 września 2023 roku Dyrektor Naczelny Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

3-duchowosc

Agnieszka Cytacka

fotografka, rezydentka Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Autorka projektów i wystaw fotograficznych („Łodzianki. Atlas Piękna”, „Męskie | mądrość kręgu”, „prze-MOC”) . Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na dwóch kierunkach: filologia polska ze specjalizacją dziennikarską i nauczycielską oraz kulturoznawstwo ze specjalizacją teatrologiczną. Trzykrotna stypendystka MNiSW za osiągnięcia w nauce. Stypendystka rocznego programu Erasmus w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Stypendystka Prezydent Miasta Łodzi w dziedzinie sztuk wizualnych.
Współpracowała z łódzkimi instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami, koordynując projekty literackie i teatralne. 
Obecnie zajmuje się głównie fotografią (www.agnieszkacytacka.com), tworząc artystyczne reportaże, portrety oraz projekty fotograficzne, łączące w sobie obraz, słowo i temat społeczny. 

4-duchowosc

ks. Michał Makula

od 2010 roku proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, prowadzi lekcje religii w tamtejszym punkcie katechetycznym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

mkid
taniec

GŁÓWNI PARTNERZY

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi:

xfl_0021_Layer-4
xfl_0020_Layer-5

ORGANIZATOR

xfl_0023_Layer-2-2
xfl_0022_Layer-3

PATRONAT HONOROWY

xfl_0019_Layer-6
xfl_0017_Layer-8
xfl_0018_Layer-7

PARTNERZY

xfl_0015_Layer-10
xfl_0001_Layer-24
tube
manu
xfl_0005_Layer-20
fujixxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
xfl_0013_Layer-12
xfl_0011_Layer-14
xfl_0010_Layer-15
p29
xfl_0014_Layer-11
xfl_0007_Layer-18
gminaxxfl_0006_Layer-19.png.pagespeed.ic_.-krkCTTkqO
xfl_0009_Layer-16
usaxxfl_0012_Layer-13.png.pagespeed.ic_.caD9VTi0DX
xfl_0008_Layer-17
xfl_0004_Layer-21
betxxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
uff
xfl_0003_Layer-22
xfl_0002_Layer-23
atlas
kwela-1
fort
domli
xfl_0000_Layer-25
eurdni
Print
offf
instytyt
zsz
lodz
partn
aej

PATRONI MEDIALNI

wp
tok
wyb
kalej
eter

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.