Janusz Głowacki gościem festiwalu

Janusz Głowacki przyjeżdża na naszą premierę „Antygony w Nowym Jorku”.

Premierę spektaklu zaplanowaliśmy na 13 września 2017, czyli dzień urodzin Janusza Głowackiego, autora „Antygony…”, który zapowiada swój udział w wydarzeniu. 

Festiwalowa „Antygona” to opowieść o samotnych, zagubionych, odartych z godności życiowych rozbitkach w obliczu hipokryzji współczesnego świata.

 – Dramat Głowackiego nie jest dziś wyłącznie obrazkiem rodzajowym szydzącym z wyobrażeń o American dream. Być może potrzebny był czas, żeby ta „skundlona tragedia i uwznioślona farsa” wybrzmiała przy czytaniu, jako wiwisekcja pomylonego świata, bez emocji przyglądającego się milionom przerażonych, tułających się po świecie ludzi, próbujących dostać się do krajów bezpiecznych i zamożnych – mówi reżyser Andrzej Szczytko, który realizuje spektakl we współpracy z zespołem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. 
Bohaterowie z Tompkins Square Park, w których wcielą się Jolanta Jackowska, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Wojciech Droszczyński i Dariusz Kowalski również dostali się do wymarzonego świata, w którym nikt ich nie potrzebuje. Są przejmująco samotni i zagubieni w jednym z najbogatszych miast świata. Dlaczego nie spełnił się ich amerykański sen?